ליאור ברונשטיין, מאלף כלבים מקצועי
ליאור ברונשטיין, מאלף כלבים מקצועי
       
 
 

"גרומינג" לכלבים

 
     
 

"גרומינג" לכלבים – טיפוח וטיפול נכון בכלבך

גידול כלב הוא שמחה, אך הוא גם מחויבות לכלב ודאגה לשלומו ולצרכיו. ישנן דרכים שונות בהן ניתן לשמור על בריאותו של הכלב כמו גם על האסתטיות והנוחות של הכלב עצמו. טיפול וטיפוח הכלב (grooming) עוזרת לכלב להיות במיטבו.


על שערות, מקלחות, אוזניים וציפורנים – Grooming ביתי ומקצועי לכלבים
לכל כלב הייחוד משלו, וסוגי כלבים שונים נבדלים זה מזה באופן ניכר בפרוותם ובמבנה אוזניהם. לכל סוג של כלב מתאים טיפוח שונה בהתאם לנתוניו, אך קיימים כללים משותפים לכלל הכלבים.

  • מקלחות – רחיצת עורו של הכלב אינה פעולה הדרושה לעתים תכופות לכלב. רחיצה של פעם בחודש מספיקה בהחלט, וגם פחות מכך. רחיצה נחוצה באותם המקרים בהם הפרווה שומנית או מלוכלכת מאד, במקרים אחרים ניתן להסתפק בהברשה יסודית של הפרווה. כאשר רוחצים את הכלב יש להקפיד על שימוש בשמפו מיוחד המותאם לכלבים וכן על ייבושו ועל הברשת פרוותו לאחר המקלחת.


  • הברשת הפרווה – מטרת הפרווה היא שמירה על עורו של הכלב מפני פגעי מזג האוויר, קרינת השמש, בידוד חום וקור והגנה מפני עקיצות ונשיכות. חשוב להבריש את פרוות הכלב בצורה יסודית במברשת המתאימה המותאמת לפרוותו של הכלב. ככל שהפרווה ארוכה יותר כך חשיבות ההברשה עולה. הברשה קבועה של פעמיים בשבוע לפחות תמנע יצירת קשרים ותסבוכות בפרוות הכלב (גם בפרווה הפנימית הקרובה לעורו של הכלב) המציקים לו וכן תקטין את הסיכוי שלכלוכים שונים ידבקו בפרווה. בנוסף, הברשה קבועה לבעלי פרווה ארוכה או קצרה תסיר את השערות המתות ותמנע נשירה מסיבית בחלקי הבית האחרים. רצוי לקחת את הכלב להברשה מקצועית אחת לחצי שנה.


  • ניקוי אוזניים – ניקוי אוזניים קבוע חיוני במיוחד לכלבים בעלי שערות הצומחות מהאוזן עצמה ובעלי אוזניים שמוטות. לכלבים אלו סיכוי רב יותר לפתח דלקות אוזניים אשר ניקוי קבוע באביזרים ותכשירים המיועדים לכלבים יקטין את סיכויי התפתחותן. במידה וישנו ריח רע מהאוזן או שהכלב משקשק את ראשו מצד לצד, יש לקחתו לווטרינר לטיפול בדלקת האוזניים אשר כנראה התפתחה.

  • גזיזת ציפורניים – כאשר ציפורן הרגל ארוכה יותר מכריות כף רגלו של הכלב, הכלב זקוק לגזיזת ציפורניים. כיוון שעובר בציפורן וריד, רצוי לגשת לאיש מקצוע על מנת לגזוז את ציפורני הכלב ולא לבצע גזיזה ביתית.


  • ניקוי כפות הרגליים והאזורים האינטימיים – חיוני במיוחד לכלבים בעלי פרווה ארוכה הצומחת גם בין אצבעות הכלב. באזורים האינטימיים מקובל לגלח או לגזוז את השיער מסביבם כדי להימנע מהצטברות שתן וצואה בפרווה.


  • צחצוח שיניים – יש לצחצח את שיני הכלב באמצעים מתאימים לצחצוח שיני כלבים ובמשחות שיניים ייעודיות. רצוי להקפיד על זמני ארוחות קצרים וקבועים מספר פעמים ביום.


  • תספורות – כלבים מווסתים את חום גופם באמצעות הלשון. אין צורך לגלח כלבים לכבוד הקיץ. פרוות הכלב עוברת שינוי כאשר היא עוברת תגלחת, לכן רצוי לגלח את רוב גזעי הכלבים כמה שפחות.

שמירה על בריאות הכלב והימנעות מריחות

ריחות רעים יכולים לנבוע ממספר סיבות לא מבוטל, אשר לכלוך אינה דווקא העיקרית שבהם. ריח רע הנובע מפי הכלב ניתן לרוב לטפל בו באמצעות צחצוח שיני הכלב ושמירה על השיניים והחניכיים. במידה ובעיית הריח לא נפטרה כדאי לגשת לאיש מקצוע לצחצוח מקצועי וגם לווטרינר שיתאים את המזון לכלב.

ריחות רעים הנובעים מגוף הכלב עצמו נובעים לרוב מסוג המזון אותו הכלב אוכל או עקב בעיות עור. בשני המקרים ווטרינר יוכל לעזור לכם לפטור את הבעיה.

כלבים סובלים מטפילים שונים – קרציות, פרעושים, תולעים. יש לוודא ולטפל בטפילים אלו המפריעים ומטרידים את הכלב. טיפול בפרעושים הוא חיוני במיוחד עבור גורי כלבים. עבורם מומלץ לרכוש תכשיר טיפול בפרעושים בתרסיס ולהשתמש בו על פי משקל הגור. טיפול בקרציות מאושר לשימוש רק בקרב כלבים בוגרים ולכן לא ניתן לטפל בקרציות של גורי כלבים. רצוי לתת טיפול כנגד תולעים כבר מהמפגש הראשון אצל הווטרינר ולחזור על הטיפול לאחר עשרה ימים. טיפול מונע נוסף יש לתת כל חצי שנה על ידי מתן כדור סירופ או זריקה.

חשוב לחסן את הכלבים בחיסון משושה. חיסון משושה הוא סדרת חיסונים שאותה ניתן להתחיל בגיל 6 שבועות. בין חיסון לחיסון עוברים 3-4 שבועות. לפני תום סדרת החיסונים אין לחשוף את הגור לכלבים או הפרשות כלבים אחרים כיוון שהוא עדיין אינו מחוסן. בגיל שלושה וחצי חודשים ניתן לחסן את הכלב בחיסון נגד כלבת, חובה לחסנו בחיסון זה עד גיל חצי שנה. לאחר החיסון יש לשלם את האגרה להחזקתו של הכלב וניתן להחדיר שבב זיהוי אלקטרוני שיאפשר למצוא את הבעלים במידה והכלב הלך לאיבוד. חיסון נוסף בו ניתן לחסן כלבים הוא חיסון כנגד תולעת הפארק. מדובר בחיסון מונע הניתן אחת לשלושה חודשים.

טיפוח וטיפול נכון בכלבים לא רק גורם אושר לכלב אלא גם מחזק את הקשר בין הכלב לבין בעליו וחיוני לשמירה על כלב בריא ויפה.

המידע נכתב בסיוע מכללת שילובים בחסות האוניברסיטה הפתוחה המציעה קורס אילוף כלבים להכשרת מאלפים.

 

 
     
 
אילוף כלבים עצמי
<<
 
     
 
שיטות אילוף
<<
 
     
 
חינוך גורים לסבלנות
<<
 
     
 
משחקים וסוציאליזציה
<<
 
     
 
ציות והקשבה
<<
 
     
 
תינוקות וכלבים
<<
 
     
 
פחד מכלבים
<<
 
     
 
הבדלים בין זכר לנקבה
<<
 
     
 
רצועות וקולרים
<<
 
     
 
בריאות הכלב
<<
 
     
 
בעיות נפוצות
<<
 
     
 
טיפים לפסח
<<
 
     
 
נסיעה לחו"ל
<<
 
     
 
"גרומינג" לכלבים
<<